„Пълна загуба на време“ ли е поредната климатична конференция?

„Пълна загуба на време“ ли е поредната климатична конференция? Снимка: Euronews

Двуседмичната среща на върха COP29 започва в азербайджанската столица Баку

Редица държавни лидери обаче няма да присъстват, посочвайки други ангажименти, но и зараради по-ниското довеие в климатичните форуми. 

Джеймс Марапе, президент на една от най-засегнатите от климатичните промени страни – Папуа Нова Гвинея, която губи територия заради покачването на тихоокеанските води, заяви през август, че няма да присъства в знак на протест срещу бездействието на големите държави и липсата на „бърза подкрепа за жертвите на изменението на климата“. От своя страна, първият дипломат на Папуа Нова Гвинея нарече СОР29 „пълна загуба на време” и добави, че изразява позицията на всички малки островни нации.

Говорител на Европейската комисия потвърди пред Euronews, че президентът Урсула фон дер Лайен също няма да присъства, „за да се съсредоточи върху своите институционални задължения“. 

И френският президент Еманюел Макрон ще пропусне COP29 заради обтегнатите отношения между Франция и Азербайджан, след като миналата година Париж осъди военната офанзива на Баку в Нагорни Карабах. 

След като управляващата коалиция в Германия се разпадна, канцлерът Олаф Шолц реши да не пътува за COP29. За втора поредна година и Джо Байдън няма да се появи на срещата. След нараняване миналия месец, бразилският президент Игнасио Лула да Силва също отмени пътуването си до Баку. Бразилия е домакин на СОР30 догодина.

Въпреки пристрастието му към борбата с климатичните промени, и Крал Чарлз няма да се присъедини към СОР29, заради все още крехкото му здраве. 

Конференцията ще пропуснат и канадският министър-председател Джъстин Трюдо, индийският премиер Нарендра Моди, китайският лидер Си Цзинпин, президентът на ЮАР Сирил Рамафоса, премиерът на Австралия Антъни Албанезе и руският президент Владимир Путин

Според източници от ООН, повече от 100 държавни и правителствени лидери са потвърдили присъствието си, а тези, които няма да присъстват на СОР29, ще изпратят свои делегации. Тазгодишната конференция ще бъде по-скоро финансова, тъй като страните трябва да определят нова глобална цел за финансиране на мерките срещу изменението на климата. 

Като цяло, COP29 се очертава като по-малка конференция в сравнение с миналогодишната в Дубай, която посрещна 83 884 души. Огромният брой посетители, долетели със самолети, както и транспортът им в огромния Expo City, стана причина климатичните активисти да обвинят СОР28 в лицемерие. Отбелязва се също, че за втора поредна година срещите се домакинстват от страни, големи производителки на петрол.

Очакванията са на срещата в Баку да присъстват около 40 000 души – приблизително колкото на СОР26 в Глазгоу, Шотландия. Междувременно, шефът на ООН за климата Саймън Стийл обясни, че „размерът не определя непременно качеството на резултатите“. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: